Pielgrzymka do Gruzji

                                                                                                            11.10.-17.10.2018r.

Cena 2980 przy 40 osobach

Cena 3300 przy 20 osobach

 

Program do Pobrania

 

1 dzień: PRZYLOT DO TBILISI

19:30 Msza św. na lotnisku Okęcie ( Chopina)

20:30 Odprawa, Wylot – 22:30; Przylot -04:00

Po przylocie do Tbilisi, przejazd do hotelu, zakwaterowanie odpoczynek. Po śniadaniu  zwiedzanie Tbilisi, jednego z najstarszych miast na świecie: cerkiew Metechi z XIII w., tuż obok cerkwi, usytuowany jest pomnik założyciela miasta – króla Wachtanga Gorgasali. Przejazd kolejką linową na wzgórze miasta. Zwiedzimy: Twierdzę Narikala, a także wzgórze z Pomnikiem Matki Gruzji. Spacer do Abanotubanitradycyjne łaźnie siarkowe. Zobaczymy cerkwi Sioni i Anczischati (VI – VII w.). Zwiedzanie centrum miasta - Plac Wolności  ze złotym pomnikiem św. Jerzego – patrona Gruzji i aleji S. Rustawelego. Na ulicy Rustaweli toczy się główny nurt życia miasta, to przy niej znajduje się wiele ważnych dla miasta budynków i urzędów….. Przy niej zebrały się wszystkie najważniejsze budynki, niezliczona ilość kafejek, sklepów z pamiątkami, straganików... Następnie wizyta                  w Gruzińskim Muzeum Narodowym (zobaczymy tu słynne „złoto Kolchidy”). Msza w kościele w Tbilisi. Kolacja w tradycyjnej restauracji  z pokazem gruzińskich tańców ludowych i śpiewów .

 

2 dzień: TBILISI– UPLISCICHE–BATUMI

Po śniadaniu Msza w kościele w Tbilisi. Wyjazd w kierunku Gori. Zwiedzanie skalnego miasta Upliscciche - jednej z pierwszych osad ludzkich na Kaukazie z  I tys. p.n.e. Dawne świetne miasto wykute w skałach.  Kiedyś tętniło tu życie i biło serce Gruzji. Spacerując po skalnym mieście można sobie wyobrazić jego dawną świetność. Zwłaszcza stając w jego najwyższym punkcie i przyglądając się roztaczającemu się wokół nas widokowi. Tak, wybór tego miejsca na pewno nie był przypadkowy. Góry, rzeka, przestrzeń, naturalne jaskinie i skała nadająca się do kucia. Miejsce strategiczne. Przejazd do Batumi. Batumi “Gruzińsky Singapur”, najsłynniejszy kurort w Gruzji. Perełką tego  nadmorskiego miasta  jest jego wspaniały nadmorski park, ciągnący się  zielonym paskiem  wzdłuż całej północno-zachodniej części stolicy Adżarii. Spacer po ładnym, nadmorskim bulwarze, rzeźba Ali i Nino,  wieża chachy, Latarnia morska, Wieża Alfabetu,  Plac Agronautów z posągiem Medei, Zegar astronomiczny. Zakwaterowanie  w hotelu w Batumi. Kolacja w hotelu. Nocleg.

 

3 dzień: BATUMI-KUTAISI-GELATI-BAGRATI-SATAPLIA

Po śniadaniu Msza w kościele w Batumi.  Przejazd w kierunku Kutaisi . Zwiedzanie jaskini Sataplia (słynna z doskonale zachowanych tu śladów stóp dinozaurów). Zwiedzanie katedry Bagrati z XI w., klasztoru Gelati założonego w XII w. przez najsławniejszego gruzińskiego króla Dawida IV Budowniczego (1073-1125). Tu zbudował akademię i klasztor, które stały się centrum edukacyjnym Gruzji. Zabytek znajdują się na liście UNESCO. Zakwaterowanie.  Kolacja w hotelu.  Nocleg.

 

4 dzień: KUTAISI – UBISA-MCCHETA-TBILISI

Po śniadaniu Msza w Kuraisi w centrum katolickim. Przejazd w kierunku Tbilisi. Po drodze wizyta w  cerkwi Ubisa (IX-X w)  z monumentalnymi freskami z XIV w.  Wizyta          w Mchcecie - starożytnej stolicy i centrum religijnego Gruzji liczącego 3000 lat. Na miejscu zobaczymy wpisane na listę UNESCO: Monastyr Dżwari (VIw.) i katedrę Svetitskhoveli     (XI w.), gdzie znajdują się szaty Chrystusa. Zakwaterowanie w hotelu w Tbilisi. Kolacja       w restauracji. Nocleg.

 

5 dzień: TBILISI-KACHETIA-TBILISI

Po śniadaniu Msza w kościelie w Tbilisi. Wyjazd w kierunku Kachetii, głównego regionu uprawy winorośli i centrum gruzińskiego wina. Żyzne doliny południowego Kaukazu, gdzie zimy są łagodna, a lata ciepłe i słoneczne, to idealne warunki do uprawy winorośli. Dzięki wielowiekowej tradycji produkcja znakomitego wina jest na stałe wpisana w dziedzictwo kulturowe kraju. Zwiedzanie Sighnaghi, „miasta zakochanych” otoczonego malowniczo murami obronnymi, niegdyś królewske miasto, wybudowane na wzgórzu skąd roztacza się niesamowity widok na Dolinę Alazańską, główne miejsce uprawy winorośli, oraz szczyty Wielkiego Kaukazu. Signagi od kilku lat nosi miano perełki Kachetii. Naszym kolejnym celem podroży jest monaster Bodbe, w którym znajduje się grób świętej Nino, apostołki        i patronki Gruzji. Gruzja szczyci się niezwykle długą tradycją chrześcijańską. Religię chrześcijańską przyjął i uznał za państwową król Mirian w 326 r. Apostołką i tą, która nawróciła króla, była św. Nino. Monaster Bodbe, to kompleks klasztorny, a także centrum biskupie Kachetii. Na terenie kompleksu przetrwał zabytek gruzińskiej architektury – trójnawowa bazylika z półkolistymi apsydami z IX w. Przejazd do cerkwi Alawerdy. Klasztor, zbudowany w XI w, w okresie zjednoczenia i powstania mocnego feudalnego państwa, był najbardziej znaczącą świątynią w całej Kachetii. Następnie obiadokolacja   i degustacja   wina i Czaczy w jednej z tradycyjnych winiarni.  Przejazd do Tbilisi na nocleg.

 

6 dzień: TBILISI-KAZBEGI-TBILISI

 

Po śniadaniu Msza w kościele w Tbilisi. Przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną. Na północy Gruzji pomiędzy pięciotysięcznikami Wielkiego Kaukazu leży kraina pięknych widoków i niesamowitych górskich szczytów . Każdy dzień w Gruzji to zawsze magiczny, romantyczny i niezapomniany czas! Na trasie przystanek przy pięknie położonej twierdzy Ananuri z XVII w ( w późnym średniowieczu mieściła się tutaj rezydencja książąt Aragvskich eristawów) oraz w kurorcie górskim Gudauri. Przekroczenie Przełęczy Krzyżowej–2395mn.p.m. Gruzińska Droga Wojenna prowadzi z Tbilisi przez Wielki Kaukaz aż do Władykaukazu, łącznie liczy 208 km.

Stepancminda (Kazbegi) – jest najpopularniejszym celem wypraw na Gruzińskiej Drodze Wojennej. Miasteczko stanowi dobrą bazę wypadową do wycieczek w masyw góry Kazbek oraz do kościoła Cminda Sameba (Świętej Trójcy).

Gergeti- kościół Świętej Trójcy

Najważniejszą atrakcją północnej części regionu jest kościół Cminda Sameba w pobliżu wioski Gergeti u stóp Góry Kazbek (5047m n.p.m.) – XIV-wieczny kościół Świętej Trójcy, położony na wysokości 2170 m n.p.m., stał się symbolem Gruzji. Wjazd jeep-ami do cerkwi. Powrót do Tbilisi. Kolacja w restauracji. Nocleg.

 

7 dzień: TRANSFER NA LOTNISKO

Transfer na lotnisko. Wylot do Polski o 4:55

 

WCENIE PIELGRZYMKI

Transfery i transport zgodnie z programem

Zakwaterowanie – hotele 3***,

pokoje 2osobowe – 5 noclegów w Tbilisi, 1 nocleg w Kutaisi, 1 nocleg w Batumi,

*wyżywienie według programu – ŚNIADANIA –6, KOLACJE 6 ( w tym 1 kolacja w tradycyjnej restauracji  z pokazem gruzińskich tańców i programem folklorystycznym i 1 kolacja w wiejskim domostwie pod czas degustacji wina (2 rodzajów wina i czaczy w ilości nieograniczonej) degustacja wina i Czaczy w Kachetii, 1 butelka wody dziennie/osoba (0,5l)

*bilety wstępu  – dojazd kolejką linową do twierdzy Narikala, Sataplia, Uplisciche, Muzeum Narodowe,

*samochody terenowe 4X4 w Stepancminda (Kazbegi)

*opieka polskojęzycznego przewodnika na trasie w Gruzji

* bilety lotnicze